top of page

Technologia

Nasze domy budujemy z masywnego drewna klejonego w technologii HBE. Drewno klejone daje wszystkie zalety litego drewna, przy nowoczesnej formie i gwarancji najwyższej jakości materiału. Elementy konstrukcyjne ścian są ze sobą łączone na podwójne pióro-wpust, przytwierdzane do fundamentu stalowymi kotwami i łączone stropem, również z pełnego drewna klejonego. Wytrzymałość takiej konstrukcji jest większa od bala podobnego przekroju, jak również od konstrukcji szkieletowej, względem której zawiera nawet 10 razy więcej drewna. Duża powierzchnia elementów konstrukcyjnych i ich pionowe łączenie daje z kolei niepowtarzalny efekt wnętrza – naturalnego i nowoczesnego zarazem – trudny do osiągnięcia przy innych technologiach. Z tych powodów drewno klejone było oczywistym wyborem dla domów Svobo i to ono w dużej mierze decyduje o ich wyjątkowym charakterze.

Okna

Całkowicie przeszklona ściana tarasowa to jeden z wyróżników domów Svobo. Aby spełnić wymogi energooszczędności, stosujemy wszędzie okna trójwarstwowe, trzyszybowe. W standardzie oferujemy wysokiej jakości okna PVC, choć w ramach indywidualnych ustaleń możemy zaproponować również okna wykonane w innej technologii.

Konstrukcja HBE

Najbardziej wyjątkowym elementem domów Svobo jest ich konstrukcja z drewna klejonego HBE. Korzystamy z nowoczesnego systemu opartego na materiałach naturalnych, w którym wyselekcjonowane drewno świerkowe jest łączone i przetwarzane z fabryczną precyzją. Zestandaryzowane, masywne elementy konstrukcyjne gwarantują doskonałą trwałość, parametry izolacyjne i niepowtarzalną estetykę wnętrza domu.

Dach

Prosta blacha łączona na pionowy rąbek i ukryty system rynnowy podkreślają minimalistyczny charakter naszych domów. Jeśli plan miejscowy dla Waszej działki ustala inne pokrycie dachu - również możemy to zrealizować bez utraty estetyki całego projektu. Komfort cieplny zapewnia izolacja z wełny mineralnej zabezpieczonej membraną paroprzepuszczalną i folią paroizolacyjną.

Elewacja

Pokrycie z naturalnego świerkowego drewna kryje w sobie termoizolację z wełny mineralnej zabezpieczoną membraną paroprzepuszczalną i wiatroizolacyjną. Elewacja jest wykonana w systemie wentylowanym, zapewniającym usuwanie wilgoci z przestrzeni między ścianami. Same deski są pokryte lazurą wysokiej jakości, chroniącą i konserwująca drewno.

Fundament

Masywna konstrukcja drewniana nie może stać na pojedynczych klockach betonowych – w naszych domach stosujemy - w zależności od projektu - systemowe płyty fundamentowe lub pełne murowane fundamenty posadowione na ławach żelbetowych. Jest to kluczowa kwestia z punktu widzenia wytrzymałości domu.

Drewno klejone HBE

Ponad 100 lat doskonalenia technologii

Pierwsze zastosowania drewna klejonego jako materiału konstrukcyjnego datuje się na II poł. XIX wieku. Ponad 100 lat temu niemiecki przedsiębiorca Otto Hetzer uzyskał patent na rozwiązanie techniczne umożliwiające trwałe łączenie lameli drewnianych w elementy dowolnej długości i formy. Po wielu latach i niezliczonych ulepszeniach technologia ta wciąż stanowi bazę dla nowoczesnych konstrukcji z drewna klejonego.

 

Trwałość i wytrzymałość drewna klejonego pozwala używać go do budowy takich obiektów jak hale sportowe lub mosty. Od kilkudziesięciu lat z powodzeniem jest stosowane również w budownictwie mieszkaniowym – nie tylko do budowy domów jednorodzinnych ale również wielokondygnacyjnych budynków.

 

Drewno klejone (ang. Glulam, niem. Brettschichtholz) jest coraz powszechniej stosowane również z uwagi na korzystne właściwości środowiskowe. Prym wiodą tu oczywiście kraje o najwyższej świadomości ekologicznej, takie jak państwa skandynawskie, Niemcy, ale również nasi południowi sąsiedzi – Czechy i Słowacja.

Produkowane z fabryczną precyzją

Drewno klejone, którego używamy do budowy domów Svobo, powstaje w zakładach Mayr-Melnhof. Jest to wiodący producent tego materiału w Europie, firma z ponad 100-letnią historią, z której 70 lat to doświadczenia w produkcji drewna klejonego. Produkcja elementów naszych domów przebiega następująco:

 

Suszenie drewna

tarcica drewniana jest suszona do wilgotności ok. 12%, a następnie heblowana.

Selekcja materiału

wysuszone deski są testowane i selekcjonowane mechanicznie pod kątem wytrzymałości oraz wizualnie pod kątem estetyki.

Usuwanie defektów

jeśli w wyselekcjonowanych deskach występują pojedyncze defekty wpływające na wytrzymałość lub estetykę, fragmenty te są usuwane, a pozostające deski są później łączone metodą wczepową.

Łączenie

łączenie desek odbywa się w sposób zautomatyzowany – ich zakończenia są frezowane w sposób pasujący do siebie nawzajem, a następnie klejone pod naciskiem.

Heblowanie

powstałe w ten sposób lamele o wymaganej długości są heblowane do grubości 45 cm.

Klejenie

na szersze strony lameli jest nakładany ekologiczny klej a następnie lamele zostają ze sobą ściśnięte w prasie.

Przygotowanie gotowych elementów

powstały w ten sposób półprodukt o docelowej grubości zostaje utwardzony pod ciśnieniem i ostrugany zgodnie z przyszłym zastosowaniem. W naszym przypadku na tym etapie powstają elementy konstrukcyjne o szerokości 60 cm, z łączeniami na podwójne pióro-wpust i dodatkowym kanałem na potrzeby rozprowadzenia instalacji.

Kontrola jakości

po zakończeniu produkcji gotowe elementy przechodzą rygorystyczną kontrolę jakości i są wysyłane do nas. W zależności od projektu i optymalnego sposobu montażu trafiają bezpośrednio na plac budowy lub do specjalistycznego zakładu w celu cięcia precyzyjnego i prefabrykacji ścian.

Energooszczędne i komfortowe

Dom drewniany zapewnia najlepsze warunki mikroklimatyczne i związany z nimi komfort użytkowania. Drewno posiada naturalne właściwości regulowania ciepła oraz wilgoci – wchłania i kumuluje ich nadmiar, a następnie oddaje przy zmianie warunków otoczenia, co pozwala na utrzymywanie ciepła zimą i umiarkowanej temperatury latem.

Te naturalne właściwości wzmacniamy dodatkową izolacją, ukrytą pod wentylowaną elewacją. Taka elewacja zapewnia wymianę powietrza, dodatkowo zapobiegając degradacji materiałów i rozwojowi drobnoustrojów. Elementy wiatroizolacyjne są paroprzepuszczalne, tak aby dom mógł swobodnie "oddychać".

Przy takich rozwiązaniach, współczynnik przenikania ciepła dla ścian wynosi ok. 0,2 W/m2K. Wraz z trzyszybowymi oknami spełniającymi najnowsze normy, pozwala to na osiągnięcie standardu energooszczędności z zapasem.

Trwałe i ognioodporne

Domy Svobo to solidne konstrukcje z pełnego drewna, z elementów o odpowiedniej wilgotności, impregnacji i sposobie produkcji, gwarantujących wyjątkową wytrzymałość i stabilność wymiarową. Z tego powodu trwałość naszych domów nie odbiega od trwałości domów tradycyjnych, o czym świadczy z jednej strony 30-letnia gwarancja na konstrukcję, a z drugiej przykłady budynków z drewna klejonego powstających i funkcjonujących od dziesięcioleci (przy znacznie mniej zaawansowanej technologii niż ta dostępna dzisiaj).

Warto też zwrócić uwagę na wysoką ognioodporność drewna klejonego – szczególnie przy powszechnym mylnym wyobrażeniu o wytrzymałości drewna na ogień. W rzeczywistości masywne drewno jako materiał konstrukcyjny jest bardziej odporne na ogień od stali – na powierzchni palących się elementów tworzy się warstwa węgla, która odcina ogień od rdzenia konstrukcji. Dodatkowo, drewno klejone dzięki gładkiej powierzchni jest bardziej odporne na płomień.

Naturalne i ekologiczne

Drewno jest najbardziej ekologicznym z tradycyjnych, powszechnie stosowanych materiałów budowlanych. Wynika to z kilku przyczyn:

  • jest surowcem odnawialnym;

  • wytworzenie z niego elementów konstrukcyjnych wymaga najmniejszej ilości energii;

  • samo drewno korzystnie wpływa na równowagę ekologiczną, wchłaniając podczas wzrostu dwutlenek węgla;

  • w długiej perspektywie nie stanowi obciążenia dla środowiska tylko może zostać zużyte, jako np. źródło energii.

 

Dzięki temu, drewno jako materiał budowlany posiada bardzo pozytywny bilans energetyczny - szacuje się, że wytwarza 3 razy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie na nią w całym cyklu życia produktu

bottom of page